BizPati

 • Ad
 • Ad
 • आज : २०७५ आश्विन ३ गते
  Headlines :
  Ad

  मन्त्री हाँसोको पात्र बन्नुमा सचिव दोषी

  राजेन्द्र थापाआषाढ २४, २०७५

  गोकर्णजीको उच्चारणमा हांसो । तर यस्को कारण उनी भन्दा उन्का सचिब दोषी हुन्।

  1) उन्को उच्चारण ठिक नभएको थाहा थियो भने देवनागरीमा लेखेर अभ्यास गराउनु पर्थ्यो । साँढे चार दशक पहिले अक्षर मात्र चिन्ने स्वास्थ्य मन्त्री सुशिला थापाले UN Assembly मा देबनागरीमा फरर इङलिस भाषण दिदा कसैले थाहा पाएनन की उनीलाई अङे्ग्रजी आउदैन । चिनमा धेरैले चिनिया लिपीमा लेखेर बोल्छन् ।

  2) भाषण लेख्ने ब्यक्ती पढेको मूर्ख रैछ । कडा र कठिन उच्चारण हालेको छ । kindled  शब्द नै एक उदाहरण हो । सरल अङ्ग्रेजी वाक्य शब्दहरुको प्रयोग किन नगरेको ? वाक्य भित्र छुट्टाउन सकिने गरि छुट्टाएर टाइप गर्नु पर्थ्यो । बोल्दा पज मा पज र कन्टिन्युटी मिस भएकोले सुन्नेले बुझ्नै सक्दैन ।

  3) मेरो अनुभव : सेनाको स्टाफ कलेजमा कुटनितिज्ञहरु र बिद्वत बर्ग समेतको उपस्थितिमा सेनाले सन्चालन गरेको सेमिनारमा पि .यम ले दिने opening address मलाई लेख्ने आदेश आयो । के बिषय कसरी बोल्ने कुनै रेफरेन्स नि आएन । नेपालीमा त चिफहरुका कति भाषण लेखें कप्तान हुदा देखि हिसाब भएन । म सम्बन्धित बिभागवाले पनि थिइन । कठिन भएरै मलाई फसाइएको भनने बुझी चुनौती लिएँ । बडो मेहनत गरि ८–१० पानाको खतरा भाषण तयार गरें ।

  त्यसपछि शेरबादे जी को जिब्रोले कुन कुन कन्सुनेन्ट र भवेल प्रष्ट बोल्नु हुन्छ र कुनमा अडकिनु हुन्छ त्यो पत्ता लगाएँ । अडकिने शब्द सबै हटाएँ । बोल्दाबोल्दै अलमलिने बानी भएकोले सानू वाक्यहरु बनाएँ । अधिकतम प्रष्ट हुने शब्द प्रयोग गरें । एक शब्द तलमाथि नगरी नअकमकाई पियमले भाषण दिदां सब छक्क । रहस्य म बाहेक कसैलाई था भएन ।

  हो गोकर्ण जीको Speech writer , निजी सचिब र मन्त्रालय का सचिबको अकर्मन्यता र मूर्खता हो ।

  १२५ पटक
  प्रतिकृया दिनुहोस्
  Ad
  Ad
  Ad
  Ad