BizPati

 • आज : २०७६ बैशाख ६ गते
  Headlines :

  थकान र बढी सोचाइका कारण पनि हुनसक्छ हृदयघात !

  संसार न्यूज संवाददाताबैशाख २, २०७६

  आजाभोली सबैका लागि सामान्य रोग बनिसकेको छ ।  अहिलेको समयमा वृद्धवृद्धामा मात्र यस्तो समस्या नदेखिएर युवा पनि यसको शिकार  भइरहेका छन् ।

  यस्तो रोगको लक्षण कहिलेकाहिँ त यस्तो हुन्छ कि, त्यसबारेमा हामीलाई थाहा पनि हुँदैन् । तपार्ईलाई यो पनि थाहा हुँदैन कि, थकाइ र सोचको कारण पनि हृदयघात हुनसक्छ । विशेषज्ञका अनुसार यस्तो लक्षण पुरुषमा बढी देखिन्छ ।

  असामान्य र लगातारको थकाइको लक्षण हृदयघात पनि हुन सक्छ । शरीरको लिम्फेडिमाको आवस्यकता पूरा गर्नका लागि मुटुले प्रयाप्त रगत पम्प गर्न नसक्ने हुनाले शरीर रगतको कम महत्वपूर्ण अंगमा विशेष रुपमा मांशपेसीबाट टाढा बनाएर मुटु र ब्रेनमा पठाउँछ । खास गरेर महिलामा यो लक्षण बढी  देखिन्छ । यो पनि होइन कि, हरेकपटक थकाइ लाग्नु यसकै कारणले हो । तर यस्तो अवस्थामा सावधानी अपनाउनुपर्ने र डाक्टरको सल्लाह लिँदा राम्रो हुन्छ ।

  त्यस्तै स्मरण शक्तिको कमि र मन भट्काउने खाले भावना तथा सोच पनि हृदयघातको संभावित लक्षण मानिन्छ ।

  हृदयघातका अन्य लक्षण
  छातिमा हल्का दुःखेको महसुस हुनु, सास लिँदा समस्या हुनु, अचानक कमजोरी महसुस हुनु, मुटुमा हल्का करेन्ट लागेको जस्तो महसुस हुनु, ग्याष्टिक हुनु र पेटमा गडबड हुनु, अचानक बढी गर्मी हुनु र पसिना आउनु तथा अचानक उल्टी हुन खोज्नु पनि हृदयघातका लक्षण हुन् ।

  महिलामा हृदयघातको लक्षण
  महिला र पुरुषमा हृदयघातको लक्षण फरक हुन्छ ।
  विषेशत हृदयघात हुँदा छातीमा बायातिर सर्दै दुख्ने हुन्छ । तर, पछिल्लोपटकको एक रिर्सचले पुरुषमा छातिमा दुख्दै बाया हाततिर बढ्छ भने महिलामा छातिमा दुख्दै पेटको तलतिर बढ्दै जाने बताएको छ ।

  ९३ पटक
  प्रतिकृया दिनुहोस्