BizPati

 • Ad
 • Ad
 • आज : २०७५ बैशाख ७ गते
  Headlines :

  विर्सने बानी छ भने यी कुराहरु खानुस्

  संसार न्यूज संवाददातापौष २, २०७४

  healthy-mindउमेर बढ्नुका साथै धेरै मानिसमा अनेक समस्याहरु देखापर्छन । तर, केही खानेकुराहरु दैनिक रुपमा सेवन गर्ने बानीको विकास गर्नु भयो भने दिनहुँको एक्सरसाइज जस्तै खाने कुराले पनि तपाइलाई स्मरणशक्ति बढाउन सहयोग गर्दछ ।

  स्मरण शक्ति बढाउनका लागि के–के खानु पर्दोरहेछ आउनुहोस् जानौं

  dark-chockletडार्क चकलेट–हामीमा धेरैको सोँच यो हुन्छ की चक्लेट खानु हुँदैन् । तर, चक्लेट त्यो पनि डार्क चकलेटले मानिसको स्मरणसक्तिमा सहयोग गर्छ भन्ने कुरा कमैलाई थाहा छ । स्वस्थ्य विज्ञहरु भन्छ्न डार्क चकलेटमाएंन्टीअक्सीडेन्ट प्रचुर मात्रामा पाइने हुनाले दिमागमा ब्लड संचारमा राम्रोसँग काम गर्दछ ।

  badam

  बदाम-बदामले पनि स्मरणशक्ति बढाउन मदत गर्दछ । बदाममा रहेको पोषक तत्व प्रेटिन, मैग्जीन, कापर तथा राइबोफ्लेविन आदि अल्जाइमर तथा अन्य मस्तिष्क सम्बन्धी विमार लाग्नबाट बचाउँछ । राती सुत्नेबेलामा पाँचवटा वदाम भिजाएर राख्ने र विहाँन उठेर त्यसको सेवनले दिमागको सक्रियता बढ्नमा सहयोग गर्दछ ।

  fish
  माछा-माछालाई पनि स्मरणशक्ति बढाउने मुख्य खाद्य वस्तुका रुपमा लिइन्छ । माछामा हुने ओमेगा थ्री फ्याटी एसिडका कारण यसलाई ब्रेन फुड पनि भनिन्छ । माछा खानाले स्मरणशक्ति बढ्छ ।

  egg
  अन्डा-अन्डाको सेवनले पनि स्मरणशक्ति बढाउन सहयोग गर्दछ । धेरै मानिसहरु अन्डाको पहेलो भाग खानु हुँदैन भन्छन् । तर, स्वस्थ्य विज्ञहरुले अन्डाको पहेलो भाग नै स्मरणशक्ति बढाउनका लागि फाइदाजनक हुने बताउँछन् ।

  olive-oil
  जैतुनको तेल जैतुनको तेलमा मोनोसेच्युरेड फ्याट प्रयाप्त मात्रामा पाइन्छ । जसका कारण ब्लड वेन्स (रक्तनलीहरु)को सक्रियता बढाउन सहयोग गर्दछ । रक्तनलीमा सक्रियता बढ्नुले स्मरणशक्ति बढाउन सहयोग गर्दछ ।

  sunflower-seed
  सुर्यमुखीको बिया-बिया पनि स्मरण शक्ति बढाउनका लागि फाइदाजनक मान्छि । सुर्यमुखीको बियामा भिटामीन ई भरपुर मात्रामा पाइन्छ ।

  okhar

  ओखर-ओखरमा पाइने एन्टी अक्सिटेन्ट र भिटामीन ई भरपुर मात्रामा पाइन्छ । एन्टीअक्सिडेन्ट शरीरमा भएको रसायन नष्ट हुनबाट जोगाएर रोग लाग्नबाट बचाउँछ । यसमा उच्च मात्रामा प्रोटिन पाइने हुनाले दिनहु ओखर खानाले स्मरण सक्ति बढाउन सहयोग गर्दछ ।

  यसकारण हुन्छ दिमाग कमजोर

  ७३५ पटक
  प्रतिकृया दिनुहोस्
  Ad
  Ad