BizPati

 • Ad
 • आज : २०७५ साउन १ गते
  Headlines :
  Ad

  सिमामा हुने तस्करी बारे चलचित्र ‘नाका’

  संसार न्यूज संवाददातामाघ २६, २०७४


  कथासार
  फिल्म : नाका
  कथा/निर्देशक : अमित श्रेष्ठ
  निर्माता : प्रवीण कार्की (टक्की)
  मिडीया पोर्ट प्रा.लि.

  चीनको सिमानासंग जोडिएकोले सिन्धुपाल्चौक जिल्ला प्रायजसो तस्करीहरुस“ग जोडिन्छ । रक्तचन्दन, मानव तस्करी, डलर तस्करी लगायतका क्रियाकलापहरु भईरहेकै हुन्छ । किशोर ठिटादेखि बृद्घहरुसम्म तस्करीकै जालोमा फसिरहेका छन् । तर त्यस क्षेत्रमा गएको महाभुकम्प र त्यसैले गराएको नेपाल—चीन नाका ठप्पले गर्दा सो ठाउ“ले आकस्मिक आर्थिक दुगर्ति झेलिरहेको छ ।

  गोल्डी (२८), बाह्रबिसेको एक उम्दा तस्करलाई आफ्नो आर्थिक संकट मेटाउनका लागि फाईदा हुने काम चाहिरहेको छ । संकट मेटाउनका लागि आफु नै खेल्ने जुवाको खाल लुट्न लाग्दा उसलाई लाटा बबको सहयोगी गणेशको फोन आउ“छ, सिमाना क्षेत्रबाट अवैध रुपमा एउटा तिब्बेतियन केटी र उसको ट्रान्सपोर्टरलाई बाह्रबिसेसम्म ल्याउनका लागि । लाटा बब र गणेश बाह्रबिसेको नामुद तस्कर र व्यापारी हुन् । सुरुमा हिच्कीचाएपनि, सो कामको लागि दिईने भारी रकम सुनेपछि ऊ राजी हुन्छ ।

  आफ्नो आर्थिक खडेरी सकाउन, एक अर्कालाई छकाईरहेका, दुई तस्कर, लाटा बब र गोल्डीको वरपर यो कथा घुम्नेछ । एउटा तिब्बेतियन नागरिकले नेपाली भुमीमा भोग्नु पर्ने दुःख र अप्ठ्याराहरु पनि यो कथाको मूल विषय हो ।

  सिन्धुपाल्चोक जिल्ला चीनको सिमानास“ग गा“सिएर होला, तस्करीस“ग प्रायजसो जोडिन्छ । हुन पनि हो, रक्तचन्दन, मानव तस्करी, सुन तस्करी, डलर तस्करी सबैको कारोबार भईरहेकै हुन्छ । एउटा समय रक्तचन्दन तस्करी एकदमै फस्टायो । किशोर ठिटादेखि बुढो मानिसहरुसम्म तस्करीको जालोमा फस्न थाले । यसै समय दौरान गोल्डी २८ सिमा क्षेत्रको एउटा सानो बजारमा बस्ने केटोले एउटा कन्टेनर भ्यान रातिको समयमा आफ्ना साथी हनुमानस“ग मिलेर कब्जा गर्छ । बाह्रबिसे बजार नजिकैबाट कब्जा गरेको भ्यानमा रक्तचन्दन करिब १० टनजति हुन्छ । नामग्याल (४५) एउटा सिमा क्षेत्रको नामुद तस्कर हो जसको रक्तचन्दनले भरिएको भ्यान गोल्डीले कब्जा गरेको हुन्छ ।

  गोल्डीस“ग आफ्नो रक्तचन्दनले भरिएको गाडी छुटाउन नामग्याल आफ्ना केटाहरुस“ग बाह्रबिसे पुग्छन् । नामग्याल गोल्डीको कोठामा गएर धम्क्याएर, थर्काएर, तर्साएर सामान निकाल्न प्रयत्न गर्छ । गोल्डीको आ“टस“ग नामग्याल प्रभावित हुन्छ र उसलाई मोटो रकममा तिब्बती नागरिकहरुलाई काठमाडौंसम्म पुर्याउने प्रस्ताव दिन्छ । गोल्डीले नामग्यालको प्रस्ताव स्वीकार गर्छ ।

  सोनाम २२ तिब्बतको एउटा गाउ“बाट करिब १० जनाको समूहमा एउटा दोमासेको भरमा अवैद रुपमा नेपाल प्रवेश गर्न नेपालको उत्तरी सिमानामा अगाडि बढिरहेकीछिन् । १० जनाको समूहबाट केवल दुईजना मात्र दोमासेस“ग सिमाना पार गर्न सफल हुन्छन् । दोमासे (ग्यालजेन) नामग्यालको मान्छे हो । जसले नामग्यालको लागि तिब्बती नागरिकहरुलाई सिमाना पार गराउने काम गर्छ । उसले दुई तिब्बती नागरिक सोनाम र केल्सा¨लाई नेपाली क्षेत्रमा पुर्याउ“छ र गोल्डीलाई सुम्पिन्छ ।

  गोल्डीले तिब्बती नागरिकहरु सोनाम र केल्सा¨लाई सिन्धुपाल्चोक जिल्लाको १० किलो बजारबाट सुरक्षित काठमाडौं पुर्याउनु पर्ने हुन्छ । १० किलोमा लिन जाने क्रममा प्रहरीको हवल्दारस“ग एउटा सानो भट्टिमा गोल्डीको मुठभेड हुन्छ । केल्सा¨ तिब्बती नागरिक र हवल्दार मुठभेडमा मारिन्छन् । गोल्डी र सोनामको काठमाडौं सम्मको यात्रा नै यस चलचित्रको मुख्य विषय हो ।

  ४१६ पटक
  प्रतिकृया दिनुहोस्
  Ad
  Ad
  Ad
  Ad
  Ad
  Ad